Czuję się jak 10 lat temu, a to tylko interaktywna książka…

Jestem na urlopie, w założeniu bez komputera, ale mam dziś „dzień wolny” i nie mogę się oprzeć, by siedzieć cicho, bo znowu, dzięki Bogu, wraz z niezwykle utalentowanymi ludźmi mam przyjemność wypuścić bardzo oryginalny i nowatorski projekt o kodowej nazwie interaktywna książka. Skala jego innowacyjności jest dla mnie podobna do Drawtera, dlatego czuję podobną, co 10 lat wstecz, nieskłamaną ekscytację.

Parę miesiecy temu intensywnie myślałem, jak stworzyć produkt edukacyjny o kodowaniu (w zamyślę książkę), który nie byłby nudny i sztampowy. Twierdziłem, że dzisiejsze materiały są bardzo statyczne i nie pozwalają czytelnikom, a zarazem uczniom optymalnie korzystać z książkowej teorii. Wcześniej tematem bardzo zainspirował mnie Jakub Uczciwek (współtwórca Drawtera), który podrzucił kilka przykładów, co można zrobić z tekstem w webie, jednak były one z zupełnie innej branży.

Łącząc jednak do kupy różne koncepty, wyprodukowałem demo pierwszej wersji interaktywnej książki:

first version

Biorąc pod uwagę projekty takie jak jsbin, wydawało się już wtedy jasne, że w dzisiejszych czasach można zrobić książkę o programowaniu, która nie byłaby statyczna i pozwalałaby podążać za słowami autora, jednocześnie umożliwiając wypróbowanie kodu, który zawarty jest w ćwiczeniach i snippetach.

Szybko zorientowałem się, że ma to duży potencjał, szczególnie w kontekście koduje, serwisu do nauki programowania, który rozwijam wraz z Wojtkiem Połowniakiem i zespołem. Zleciłem więc dalsze prace nad tym projektem, odbył się nawet dwudniowy, wewnętrzny hackaton, gdzie wszystko poszło szybko do przodu, a dalej rozwój interaktywnej książki doglądał Wojtek (za parę lat będzie to jeden z najlepszych JavaScriptowców w Polsce i Eurpie, o ile nie napije się za dużo sodowej wody ;-)) wraz z resztą zespołu, czyli Mateuszem (niesamowity talent designerski, którego spotkałem bardzo przypadkowo – więcej jeszcze o Mateuszu przyjdzie mi opowiedzieć przy innej okazji), Jurkiem (kolejny super-talent, dzięki któremu kreatywność zespołu wzrasta 100 krotnie – dzięki Zniszczu!), Kubą (filmowa kreatywność razy 99), Sylwią (rzetelność razy 1000) i Pawłem (który trzymał wszystko w ryzach). Byli oni swego czasu wspierani przez Kamila, a także część ekipy Functionite.

Dziś mój zespół jest w stanie wypuścić pierwszą, skonkretyzowaną wersję tego pomysłu. Mam przyjemność zaprosić Was do skorzystania z wersji, zawierającej jedno ćwiczenie. Jestem dziś bardzo szczęśliwy. Dziękuję serdecznie za niesamowitą pracę i jednocześnie zapowiadam Wam, że to dopiero początek rozwoju tej platformy. Mamy już na wykończeniu kolejne jej elementy.

Zapraszam niniejszym do ćwiczenia z oceną gwiazdkami. Dajcie znać, jak Wam się to podoba, co możemy poprawić, dodać lub usunąć. To projekt dla Was, uczących się kodowania.

Komentarze

1

Rewelacja!! Myślę, że ma to niezwykły potencjał, zwłaszcza że nauka języków programowania jak i html, css jest coraz mocniej pożądana przez wszystkich ciekawych i chętnych nauki. Muszę przyznać, że taka forma bardzo mi przypada do gustu. Powodzenia!

2

Bardzo fajny pomysł , od razu skojarzył mi się z jedną prezentacją z tegorocznego Front Trends o filtrach.

DV
3

Świetny pomysł! Ostatnio widziałem coś podobnego. Narzędzie nazywa się Scrimba. Przykład: https://scrimba.com/casts/cast-1980
Różnica jest taka, że tam narracja jest głosowa, a tutaj tekstowa. Chociaż u Was jest też dodatkowe wideo, które można być oglądane całkiem niezależnie.

Macie w planie udostępnić mechanizm do tworzenia takich interaktywnych książek? Chętnie zobaczyłbym więcej materiałów w tej formie, a może nawet sam spróbował coś stworzyć.

Łukasz
4

Też mi się podoba ten pomysł! Ty to jednak masz głowę do takich spraw :D

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>