Dzieje się!

Dzieje się u mnie ostatnio bardzo dużo, dlatego postanowiłem streścić ostatnie wydarzenia w jednym poście. Jedziemy!

koduje-splash

Po pierwsze, rozwijamy mocno portal kodu.je, który jest w pewnym sensie przedłużeniem tego, co robiłem tutaj na Ferrante.pl. Jest bardzo dużo szkoleń i przykładów, jak wykonywać pewne rzeczy we front-endzie. Naszą specjalnością są webinary – webinar to lekcje przeprowadzone przez Internet – wchodzisz sobie pod dany link i oglądasz prezentację, rozmawiasz z innymi uczestnikami, zadajesz pytania i przede wszystkim – uczysz się kodowania. To tak, jakby przeprowadzić szkolenie, tylko że w internecie. Super sprawa, bo nie musicie się nigdzie ruszać. Kolejnym webinarem z serii będą front-endowe korepetycje. Wszyscy dobrze wiemy, jak trudno zasięgnąć porady od bardziej doświadczonej osoby/programisty, dlatego mój następny webinar postara się pokazać, jak wygląda praca w profesjonalnym środowisku – czyli co czeka Was w komercyjnych projektach. Pokażę narzędzia i technologie, których normalnie się używa, podpowiem, na co zwracać uwagę oraz odpowiem na Wasze pytania. Wszystko za 49zł – jaram się niesamowicie, że w dzisiejszych czasach można coś takiego przeprowadzić i pomóc Wam w rozwoju. Zapraszam do zapisania się!

Kolejna rzecz, o której muszę wspomnieć, to movibe. Movibe jest to nazwa zespołu technologicznego Wirtualnej Polski. Powiecie, nuda, przecież tam tylko portale i jakieś CMSy – jakie Panie technologie? Nic bardziej mylnego – zespół movibe robi rzeczy bardzo innowacyjne w JavaScripcie, Reactcie, node czy Go, a to tylko czubek góry lodowej fajnych technologii, które się tam uprawia i podlewa. ;-) O czym chciałbym tutaj przede wszystkim napisać to fakt, że movibe zorganizowało meetup o front-endzie i zaprosiło mnie, bym wygłosił prelekcję o nowoczesnym front-endzie (dziękuję Renata, Paweł i Rafał). Postarałem się dowieźć nie tylko listę newsów i nowych demek, ale spojrzeć na to, w którym punkcie rozwoju front-endu w ogóle jesteśmy i czego mamy oczekiwać od tzw. nowoczesnego front-endu. Nagranie jest poniżej, a poza nim polecam kilka innych ciekawych prelekcji z tego spotkania – przede wszystkim super prezka Rafała Filipka, który pokazał jak WP przepisało serwis kobieta.wp.pl na React i jakim cudem to tak szybko się ładuje. Mega sprawa, zapraszam!

Poza tym zaliczyłem też powrót do organizacji konferencji. W marcu odbył się meet.js Summit, który był jednocześnie urodzinami projektu meet.js (o jego początkach pisałem tutaj bardzo intensywnie), a który zorganizowaliśmy wspólnie z moją firmą Functionite. Był tort, niesamowite prelekcje, super wystawcy i świetny after:

Muszę powiedzieć, że społeczność front-endowa jest mega i kocham te spotkania:

Co ciekawe, korzystajac z okazji, że wszystko odbywało się w kinie, nie zabrakło w naszej ekipie nieco odjechanych pomysłów – nagraliśmy specjalnie na Summit paradokumentalny film o nazwie Trudna Sprawa, wzorowany na różnych, kiczowatych produkcjach z naszej telewizji (na pewno wiecie jakich). Jak to wyszło, obejrzycie poniżej:

Warto wspomnieć, że w filmie wzięły udział takie JSowe sławy jak Andrzej Mazur, Staś Małolepszy, Adam Babik, Lukas Nowacki, Rafał Kuć czy Jarek Rencz. Telefony z Brendan Eich productions z Hollywood ponoć rozdzwoniły się minuty po premierze.

A właśnie. Była też reklama tego bloga ;-):

Wszystkie prelekcje z meet.js Summit znajdziecie na naszym Youtube.

Co bardzo ważne, podczas meet.js Summit 2016 rozdaliśmy The Curly Brackets, nagrody dla członków community JavaScriptowego. Nagrodę za najlepszą prelekcję zgarnął Michał Budzyński (głosowanie robiliśmy na GitHubie, polecam się przyjrzeć repo, jak to ogarnęliśmy), a dwie pozostałe statuetki powędrowały w ręce ekipy meet.js Gdańsk oraz Just4Fun Podcast. Chciałbym tutaj podziękować firmie KMD Polska za ufundowanie nagród i sponsorowanie super imprezy po konferencji.

12377797_1040569076016951_2957952932712297597_o

10606162_1063751657017358_771989597526703863_n

A propos podcastów, ekipa Just4Fun zaprosiła mnie do jednego z odcinków, gdzie opowiadam o historii moich front-endowych projektów, jak powstawało JS News, moje szkolenia, Front-Trends (przypominam, nie organizuję tej konferencji od dwóch lat ;-)) i masa innych.

Muszę też koniecznie dodać, że po meet.js Summit były Warszawskie Dni Informatyki. Konferencja, na której od kilku lat mam swoją prelekcję, dzięki uprzejmości super organizatorów – Michała, Mateusza i Jakuba. Niestety nie mam z niej nagrania (Panowie, za rok koniecznie!), ale mam za to slajdy. Jednocześnie bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy do mnie podchodzą po różnych wydarzeniach i dziękują za prezentacje z WDI – z żadnego innego wydarzenia nie podeszła do mnie tak duża liczba osób, jak z WDI. Jesteście na meet.jsach, na innych meetupach, wydarzeniach, witacie się i dziękujecie mi, chwaląc się pierwszą pracą we front-endzie. Naprawdę nie zasłużyłem, ale mam niezmierną satysfakcję z tego, że dołożyłem jakiś kamyk do Waszyc karier. Niech się Wam powodzi!

A propos początków i rozpoczynania nauki, to w czerwcu byłem kolejny raz w gościach, tym razem u bardzo fajnych organizatorek The Awwwesomes. Marta i Aga stworzyły darmowy cykl szkoleń dla osób, chętnych nauczyć się HTML i CSS. Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami podzieliłem się kilkoma refleksjami, co powinni robić dalej kursanci i kursantki The Awwwesomes. Jednocześnie chciałbym bardzo Was zachęcić do przyjrzenia się tej inicjatywie oraz przestudiowania ich materiałów. Są super. Bardzo lubię przywiązanie do detali, dobry design i optymizm, a to wszystko znajdziecie w The Awwwesomes. No ale zobaczcie, co od nich dostałem…:

Jak tu ich nie lubić? :-) Dzięki dziewczyny! Mnóstwo energii i pomysłów na dalszą działalność życzę!

To byłoby na tyle. Śledźcie Functionite, mojego Twittera, Facebooka oraz kodu.je. Wkrótce duużo dobra!

Komentarze

Brak komentarzy!

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>