Ferrante.pl w HTML5

Przepisałem bloga, używając HTML5, co kolejny raz było dużą przyjemnością. Muszę powiedzieć, że specyfikacja zmierza w bardzo dobrym kierunku (dodajmy do tego <video />, <audio /> i <canvas />).

Na posta o HTML5 pewnie przyjdzie jeszcze czas, pozwolę sobie wymienić tylko, ze strona działa o wiele lepiej z wyłączonymi obrazkami (wypróbowałem chyba wszystkie metody image-replacementu). Dodałem też możliwość pokazywania kodu w dwóch trybach. Teraz możecie przełączyć się do czystego tekstu i spokojnie skopiować kod bez numerów linii i tak dalej:

if (blog === "ferrante") {
	alert("dobrze trafiłeś, przyjacielu");
}

Co do kolorowania składni – zostawiam je Waszym edytorom, dość ciężko dobrać coś do obecnego designu… Poza tym widoczne są teraz 3 najpotrzebniejsze tagi do pisania komentarzy1 na tym blogu. Mam nadzieję, że teraz nikt nie będzie stronił się od pisania kodu czy cytowania.

Oprócz tego nie szczędziłem sobie selektorów, takich jak nth-child czy first-child, więc nawet nie otwierajcie strony w Internet Explorerze.

Przemeblowałem trochę blogrolla – jeśli znacie jakiś ciekawy blog po polsku dajcie znać, zdecydowanie za mało tam polskiej myśli technicznej…

Z ciekawych rzeczy, można znaleźć mnie na Twitterze, chociaż muszę stwierdzić, że jak na razie nie jest to mój ulubiony kanał komunikacji. Może czas to zmieni, kto wie. Poza tym varJS.com nabiera rozpędu i prawdopodobnie blog ruszy w tym miesiącu. Będzie się działo, choć niestety nie doszły mnie jeszcze słuchy, że doba zwiększyła liczbę godzin. Niestety. Cały czas brakuje mi czasu na pracę typowo researchingową. Staram się to zmienić – byłoby to z korzyścią dla tego bloga i dla moich projektów. Trzymajcie kciuki.


  1. Przy okazji zwracam uwagę, że a) tutoriale do JS i jQuery są dość stare (kiedy jQuery było w wersji 1.1, stąd możliwe niescisłości) b) nie jest to tablica ogłoszeń – po odpowiedzi na pytania zapraszam na specjalistyczne forum. Tam na pewno ktoś Wam pomoże!

Komentarze

1

Hmm… Porządek w kodzie się zrobił aż miło :) Niestety zapomniałeś ustalić koloru tła dla formularzy – bardzo brzydko to wygląda :(

2

Poprawione ;-)

3

„więc nawet nie otwierajcie strony w Internet Explorerze”

Jak bliskie są nasze poglądy na świat ;) jeśli ktoś jeszcze używa IE6, IE7 i dalej wszytsko by mu się mniejwiecej dobrze otwierało to nie miałby zadnej motywacji do zmiany przeglądarki. Jak zacznie się rozwalać to taki user zda sobie sprawę że coś jest nie tak z IE

4

więc nawet nie otwierajcie strony w Internet Explorerze.

Pokusiło mnie by sprawdzić…to było traumatyczne przeżycie…

Gulliver
5

Czy to oznacza, że jQuery jest jednak gorszy od Prototype? Bo zauważyłem, że używasz jQuery. Czy to znaczy, że zamierzasz przestać ją saportować w przyszłości? Skoro ma takie błędy! A jeśli nie, to chcę, byś wyjaśnił nam – szanownym czytelnikom – dlaczego jednak mamy używać jQuery.

północny mostek
6

Pochwalam niewspieranie IE, mam nadzieję, że coraz więcej ludzi się będzie dołączać. ;)

Tomek
7

Ciekawi mnie, czy masz w statystykach tak mało wejść z IE, żeby sobie pozwolić na odcięcie tych użytkowników od normalnego przeglądania Twojej strony?

8

a) stawiam na standardy
b) nie dbam o 4%, prawdpodobnie przypadkowych Czytelnikow w ciagu ostatniego roku

Pozdrawiam

9

Jako alter ego Damiana mogę śmiało stwierdzić, że powodem jest a) lenistwo, b) pisanie pod webkita i nightly firefoksa jest tak przyjemne, że na prawdę trudno jest sobie tego odmówić :-)

północny mostek
10

Jak dobrze jest miec blogowych trolli ;-)

11

A jak to wygląda na starych przeglądarkach, nieobsługujących html5? Czy użytkownicy są raczej na czasie i takich nie będzie?

12

@Paweł Stawicki
HTML 5 zachowuje podobno kompatybilność wsteczną i nie powinno problemu z nim na wcześniejszych przeglądarkach. Zupełnie inna kwestia to najnowszy CSS, ale przecież strona nie musi wyglądać tak samo w każej przeglądarce.
Takie IE 6 otwiera stronę bez problemu. Nie obsługuje CSS – prawda, ale HTML 5 chyba mu specjalnie nie przeszkadza.

egzemplarz
13

IE6 nie obsługuje tagów HTML 5 w CSS, więc powstały do tego specjalne skrypty, które umożliwiają ich emulację.

14

Nie wiem czy to nie za duże ryzyko. Moją własna stronę mogę robić w czym zechcę ale co ze stronami dla kogoś. dziesiąta część net-populacji może dostać rozjechaną stronę firmową co by było niewskazane.

Co prawda dzięki JS można sprawić że będzie się wyświetlać prawidłowo na IE6 ale co z CSS3 ?

Robiłeś może jakąś stronę firmową w pełnym H5 + CSS3 bo szczerze mówiąc ja mam obawy chociaż wiem że warto iść z czasem to niestety części leniwych ignorantów nie można po prostu olać :/

15

Robiłeś może jakąś stronę firmową w pełnym H5 + CSS3 bo szczerze mówiąc ja mam obawy chociaż wiem że warto iść z czasem to niestety części leniwych ignorantów nie można po prostu olać :/

Niestety, ale w takich momentach trzeba spytać klienta jak sobie życzy. Ja najczęściej informuję iż wspieranie tak starych przeglądarek jak IE6 dodatkowo kosztuje, bo stronę trzeba pisać praktycznie „od zera”.

16

HTML 5. Brawo!

17

W IE, jest że tak powiem niezła masakra:) A sama stronka ogólnie elegancka:)

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>