Geek Girls Carrots – czy ma to sens?

Ostatnio bardzo głośno w internecie o Geek Girls Carrots, czyli społeczności kobiet w sektorze IT. Spotykają się, szkolą, pojawiają się w kolejnych miastach i odnoszą sukcesy. Wszystko dzieje się pod szczytnym hasłem, jakim jest rozwój kobiet w nowych technologiach. Tzw. “marchewki” regularnie organizują spotkania lub szkolenia w większych miastach Polski, a liczba ich członków liczy w setkach, o ile nie w tysiącach. Aby lepiej przyjrzeć się temu zjawisku, postanowiłem wpaść na jedno z takich spotkań, a następnie, w ramach firmy szkoleniowej Functionite, przeprowadzić wraz z nimi warsztaty z HTML/CSS/JS.

Nie ukrywam, że byłem bardzo sceptyczny w stosunku do tego projektu, ponieważ GGC wydawały się na zewnątrz bardzo hermetycznym środowiskiem próbującym faworyzować jedną z grup, zamiast stawiać na jej integrację z innymi. Okazało się jednak, że za projektem nie stoją osoby zajmujące się głównie polityką i realizacją swoich osobistych aspiracji, a wolą działania i rozwoju!

Na otwarte spotkanie, które odbyło się w ostatnią środę w Noa Cowork, przyszło kilkadziesiąt osób, głównie kobiety i kilku mężczyzn. Jeśli chodzi formułę było ono bardzo podobne do meet.js (darmowych spotkań dla fanów HTML5/JS, które założyłem dwa lata temu). Zaczęło się od prelekcji (miały być dwie, z losowych powodów odbyła się tylko jedna), następnie był czas na parę jednominutowych “pitchy” (nie cierpię tej nazwy, wymyślmy coś po polsku!), gdzie każdy mógł zaprezentować swoje pomysły i projekty. Potem przewidziano parę chwil na wspólne zapoznanie się, a cała impreza, według grafiku, miała skończyć się w innym lokalu, przy przekąskach i drinkach, choć niestety nie było mi dane zostać do końca.

_MG_4052Warsztaty z podstaw HTML by Functionite

W ostatnią sobotę z kolei przeprowadziłem warsztaty z podstaw HTML/CSS i JavaScript dla 20 osób z GGC. W tym celu skontaktowałem się wcześniej z Kamilą Stępniowską, która na pierwszym spotkaniu przybliżyła mi ideę Geek Girls Carrots, jak i opowiedziała o dalszych planach dziewczyn. Muszę przyznać, że ludzie tworzący tę grupę to bardzo przyjazne i pracowite osoby, z którymi bardzo łatwo jest się dogadać, a od rzucanych pomysłów wręcz kipi w powietrzu! Szybko ustaliliśmy, co i jak chcemy zrobić.

W zasadzie nie wiedziałem, czego się spodziewać po osobach, które będę szkolił. Dawno nie przeprowadzałem szkoleń z absolutnych podstaw, mimo że moje artykuły o JS i jQuery dla początkujących cieszyły się bardzo dobrym przyjęciem (odzywają się do mnie co jakiś czas osoby, które swoją karierę rozpoczęły od nauki JS na tym blogu, a dziś są rasowymi developerami, co jest bardzo miłe). Na miejscu okazało się, że wszyscy przyszli z solidnym nastawieniem do nauki, a w atmosferze unosił się entuzjazm i chęć pracy. Muszę przyznać, że nigdy nie miałem tak zmotywowanej grupy, która zadawałaby tak wiele pytań i wykonywałaby sumiennie każde ćwiczenie od A do Z. Brawo! Mam nadzieję, że szkolenie okazało się pomocne i już wkrótce uczestniczki będą mogły powiedzieć, że front-endem zajmują się zawodowo.

_MG_4055Warsztaty z podstaw HTML by Functionite.

Bardzo dobrze, że istnieją takie projekty jak Geek Girls Carrots. Bez większego nadęcia robią swoje. Idealnie byłoby, gdyby dziewczyny zaczęły przychodzić na inne spotkania programistyczne (jak na przykład meet.js, który wydaje się zdominowany przez mężczyzn), a mężczyźni na Geek Girls Carrots. Wierzę, że to się zadzieje w czasie – na ostatnim spotkaniu GGC były na przykład dwie kobiety, które szukały programistów do swojego projektu. Wydaje mi się więc, że obydwie strony odniosłyby korzyści z większej równowagi wśród widowni.

Pozostaje życzyć powodzenia Geek Girls Carrots i zachęcić kobiety, które z jakichś powodów jeszcze się na te spotkania nie wybrały. Bo, jak już pisałem, kobiety w IT (a już na pewno we front-endzie) potrzebne są i basta!

Komentarze

1

Fajna inicjatywa.

2

Spoko artykuł, ale dlaczego piszesz “meetupy” a nie lubisz “pitchy”? ;)
Polecam http://pl.wiktionary.org/wiki/spotkanie

3

Zmieniłem na spotkanie, fakt. :)

4

“Muszę przyznać, że nigdy nie miałem tak zmotywowanej grupy, która zadawałaby tak wiele pytań i wykonywałaby sumiennie każde ćwiczenie od A do Z.” – jak mnie uczyłeś, to powiedziałeś mi to samo :( pewnie wszystkim tak mówisz ;( wiesz jak ja się teraz czuję?!

5

Ktoś kiedyś przetłumaczył elevator pitch jako “wystąpienie windowe”, ale wątpię, czy się przyjmie ;)

Andrzej Jarmoniuk
6

Kamil: Ciebie uczyłem CoffeeScriptu, nie liczy się. ;)))

7

CoffeeScript? Aż pisnęłam z zachwytu! Łaaaaaaaaaaał! Też chcę! Ale najpierw porządnie JS!
Mimo, że szkolenia zupełnie z podstaw to fajnie, bo coś tam przypomniałam sobie. No i JS, którego ideę fajnie wytłumaczyłeś! Mimo, że interesuje mnie bardziej back-end to lubię poszerzać horyzonty i warto robić 50 rzeczy na raz :D Myślałam, że będzie trochę więcej JSa. Jak będziesz planował jakieś warsztaty z JS to jak najbardziej piszę się na to!
Z pewnością skorzystam ze spotkań meet.js – nawet jeżeli miałabym być jedyną dziewczyną, ale z tego co wiem to Asia z akai chodzi w Poznaniu na spotkania więc raczej nie będę sama. W ogóle nie wiedziałam, że to Ty jesteś organizatorem Front-Trends! :O Ale fajnie!
Pozdrawiam!

Paulina Rhone
8

Idealnie byłoby, gdyby dziewczyny zaczęły przychodzić na inne spotkania programistyczne (jak na przykład meet.js, który wydaje się zdominowany przez mężczyzn), a mężczyźni na Geek Girls Carrots

To one wpuszczają do siebie facetów? ;)

9

Paulina: dzięki. Idź koniecznie! :)

Marsjanin: oczywiście, nie ma z tym najmniejszego problemu

10

Trafiłam na tą stronę szukając kursu o JS, który okazał się bez wątpienia najlepszym kursem w sieci. Teraz zabrałam się za jQuery , wszystko jak zwykle bardzo czytelnie i zrozumiale napisane. Niestety przy obecnej wersji jQuery nie działa funkcja: toggle(function() { $(this).text(‘schowaj’); }, function() { $(this).text(“więcej”); }) z pierwszego przykładu.

Pisze to w tym miejscu, gdyż nie znalazłam takiej możliwości na podstronie z kursem.

Pozdrawiam

Ania
11

Ania: info z dokumentacji jQuery:

This method signature was deprecated in jQuery 1.8 and removed in jQuery 1.9.

Dlatego nie działa ;)

michal
12

Damian super! Może uda się takie szkolenie z Front-End’u zrobić na śląsku…? :]

Mary Pieroszkiewicz
13

[…] Mamy za sobą juz wiele szkoleń, z których wyciągamy na bieżąco wnioski. Szkolenie nie powinno realizować wyłącznie sztywnej wizji jego twórców według spisu treści. Aktywnie staramy się słuchać potrzeb naszych uczestników i dostosowywać tematykę na bieżąco. Warsztaty mają pomóc Wam odnieść sukces. […]

14

Geek Girls … ja zawsze jestem za! Znam 2 kodujące dziewczyny i naprawdę radzą sobie świetnie.

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>