OtwartaSiec.pl – wszystko o CSS, HTML i JavaScript

Drogi Czytelniku, wpisz w polskim Google frazę “JavaScript”. Co dostajesz? Wikipedię, coś o Javie (sic!), beznadziejny kurs w3schools i parę innych, słabych i bardzo nieaktualnych linków. Podobnie sytuacja ma się z CSS-em i HTML-em.

Początkujący polski developer nie ma prawa dowiedzieć się, że obecnie mamy CSS3 i mnóstwo przydatnych nowości. Że nie trzeba wycinać obrazków, by mieć zaokrąglone rogi. Że JavaScript jest już na serwerach, jest bardzo wydajny i buduje się w nim już nawet aplikacje desktopowe, że o mobilnych nie wspomnę. Podobnie z HTML5 – kursy, które linkowane są na pierwszej stronie wyszukiwarek, tworzone były w zupełnie innej epoce. Żeby więc złapać przysłowiowego bakcyla i nauczyć się czegoś na czasie (problemem dla nowicjusza pozostaje jednak ocena, który kurs jest aktualny, a który nie, w efekcie nie ma on pojęcia, że treść z wyszukiwarki dawno przestała obowiązywać), trzeba dokładnie poszperać, nierzadko w angielskiej sieci, co bywa dużą przeszkodą.

Aby przybliżyć polskim internautom najświeższą wiedzę, postanowiliśmy stworzyć projekt OtwartaSiec.pl, który zadebiutował na konferencji Front-Trends 2012. Inicjatywa wyszła ode mnie na grupie JSNews na Facebooku, która jest swoistą kopalnią wiedzy, ciekawych opinii i cennych kontaktów, jeśli chodzi o web development. OtwartaSiec.pl w zamierzeniu ma być spisem wszystkich zmian, które wprowadza CSS3, HTML5 i najnowsza wersja JavaScriptu. Nie chcemy jednak wynajdywać koła na nowo – sieć jest pełna wartościowych tutoriali (przede wszystkim po angielsku), chcemy tylko dać ludziom wędkę i opisać w kilku zdaniach nowe opcje oraz pokazać jak dziś wyglądają standardy sieciowe (np. w postaci dem), a następnie odesłać developerów do wartościowych kursów i artykułów, które już powstały. Wszystko z nadzieją, że wspólnymi siłami wypromujemy ten projekt i postawimy na mapie internetu wartościowy punkt, który będzie odwiedzany przed początkujących web developerów.

W inicjatywę, która jest całkowicie… ekhm, otwarta, obecnie zaangażowało się kilkunastu developerów. Karolina Szczur zadbała też o ładną oprawę graficzną strony. Projekt jest umieszczony na GitHubie, a aktualny brief z treścią można obejrzeć na specjalnej podstronie. Zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy – pozostało jeszcze kilka sekcji do opisania. Zmieńmy polski web development!

Komentarze

1

Czyli to ma być zbiór artykułów objaśniających poszczególne nowości w HTML/JS/CSS?

zx
2

Krótki opis, co czym jest, i dlaczego nie musimy używać przestarzałych konstrukcji, gdzie się da jakiś snippet z kodem i przycisk “run” by wypróbować demo i linki do miejsc, gdzie dana rzecz została już lepiej wyjaśniona. Najlepszym przykładem jest sekcja o CSS3.

3

Pomysł fajny. Nie wiem na ile to mają być zaawansowane tematy aczkolwiek brakuje mi tu haseł: mobile first, progressively enhanced, responsive layout, future-friendly… Coś tam powiązanego napisałeś w briefie, w narzędziach ale wydaje mi się, że na mobajla trzeba osobnego działu. Dlaczego? Ano dlatego, że nie każdy jeszcze zdaje sobie sprawę, że te hasła powinien znać. Nie każdy wie, że pisząc aplikacje powinien zaczynać od zaprojektowania jej na telefony, potem tablety a na końcu PC. Coraz więcej ludzi korzysta z internetu w telefonie i tak jak pisałeś na TV czy już w Xboxie, strony powinny być coraz lżejsze lub przynajmniej tyle samo ważyć, a jak wynika z badań “Waga stron internetowych rośnie w zastraszającym tempie” – trzeba to ludziom uświadamiać! Dział mobajla by się do tego nadawał.

cosmo
4

A jesteście pewni, że faktycznie jest zapotrzebowanie? Ja miałem długi czas pierwsze miejsce na hasło font-face w polskim Google (https://www.google.pl/search?hl=pl&q=font-face&btnG=Szukaj&lr=lang_pl). Teraz co prawda mnie ktoś wyprzedził, ale wejść z tego było bardzo niewiele.

Więc może nikt nie szuka takich informacji w polskim internecie? I może dlatego też do tej pory nie powstała odpowiednia strona.

Nie żebym chciał gasić zapał, po prostu dzielę się przemyśleniami.

zx
5

@zx: Błąd. Ktoś, kto szuka font-face, już wie co to jest i jak mniej więcej działa. Z tego co zrozumiałem otwartasiec.pl ma być dla kogoś, kto nawet nie wie o takich technikach. Amirite? ;)

pim
6

Dokładnie pim, otwartasiec ma byc taka brama dla osoby niezorientowanej w najnowszych technologiach webowych.

7

No to jeśli chcecie, to teksty z mojego bloga można czerpać do woli, mogę je przepisać pod kątem ‘kiedyś nie było, teraz jest takie fajne coś, oto jak tego używać:’.

zx
8

Piękna inicjatywa ;)

9

Słuszna idea. Zrobić coś jak kurshtml.boo.pl tylko 10 razy lepsze i odświeżone o te parę, paręnaście lat.

Ale co byłoby cholernie wartościowe to uświadomić początkującym webdevom, że należy interesować się nie tylko nowościami stricte technicznymi, ale też takimi rzeczami:
http://www.netmagazine.com/features/focus-right-hand-side
http://informationarchitects.net/blog/Improving-the-Digital-Reading-Experience/
http://informationarchitects.net/blog/responsive-typography-the-basics/
http://mobile.smashingmagazine.com/2012/06/07/sketching-a-new-mobile-web/

i wiedzieć np., że developerzy Starbucksa udostępnili coś takiego: http://www.starbucks.com/static/reference/styleguide/ i może warto sprawdzić czy to się da do czegoś użyć.

Ogólnie szerzyć świadomość rozległości tematów związanych z tworzeniem stron i, choć w minimalnym stopniu, uczyć dobrych nawyków śledzenia co w sieci (głównie anglojęzycznej) piszczy.

egzemplarz
10

PS. Co do tego frameworka od Starbucksa, chodziło mi o głównie o to, że trzeba szukać w różnych miejscach. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to jedyna taka propozycja, choć jeśli chodzi o to by strona była responsive i mobile-first to wygląda, przynajmniej dla takiego hobbysty-amatora jak ja, interesująco.

egzemplarz
11

Sądzę, że mobile-first jest wciąż melodią przyszłości. I to nie takiej za miesiąc czy rok, a 2-5 lat.

Jeśli w ogóle. Owszem ludzie będą szukać coraz więcej rzeczy przez urządzenia mobilne, jednak nie sądzę, aby w ciągu najbliższych 2 lat stały się one głównym medium.

Jeśli nie jest to główne medium -> nie jest największym priorytetem. A mimo najlepszych idei projekty mają zarabiać.

Prosty zasada:
dobrze zrobione < działa < zarabia

Jeśli zrobi się coś wybitnie na urządzania mobilne, a będzie wchodzić na to tylko 5% klientów, to należy to uznać za nietrafioną inwestycję (chyba, że jest to świadoma strategia bardzo przyszłościowa. Z tym, że kto wie, czy strona dzisiaj zrobiona bardzo na przyszłość w przyszłości nie okaże się passe)

12

q ścisłości

Prosty zasada:
dobrze zrobione < działa < zarabia

Oczywiście, należy dążyć do:
dobrze zrobione =< działa =< zarabia

Ale w przedsięwzięciach komercyjnych nie uda się nigdy odwrócić znaku nierówności.

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>