Polska – kiedyś będziemy liderami (z onGameStart w tle)

W tym kraju dzieją się rzeczy niesamowite. Są ludzie, którym naprawdę zależy na standardach sieciowych i promocji otwartej wiedzy. Są najlepsi programiści, są coraz lepsze warunki do rozwoju. Są ludzie, którzy pracują na to, by za parę lat o Polsce mówiło się jako o stolicy europejskiego front-endu.

Doszedłem do tego wniosku po dwudniowym pobycie na konferencji onGameStart, która traktowała o developmencie gier w HTML5. Michał Budzyński stworzył znakomity, międzynarodowy line-up oraz sprawił, że na konferencji 3/4 gości pochodziło zza granicy. Był to pionierski event, ponieważ branża gier dopiero zaczyna, miejmy nadzieję, owocny romans z Open Web!

Wszyscy zainteresowani tematem powinni pojawić się na onGameStart z jednego powodu. To w Warszawie przewidywano przyszłość i omawiano to, co mamy obecnie. Nie w Berlinie, Nowym Jorku czy Londynie. Na chwilę stworzono z naszej stolicy centrum wydarzeń rosnącej branży gier ze świata HTML5. Byli przedstawiciele największych firm i organizacji. Pojawiło się nawet W3C ze swoimi warsztatami, co nie jest w Polsce zjawiskiem częstym. Śmiało oceniam konferencję jako bardzo dobrą i reagując śmiechem przyjmuję tłumaczenie, że to nie był to event dla front-endowców. Dziś jest nim każde wydarzenie, które ma w sobie coś z HTML5, CSS czy JavaScript. Po prostu!

Co jednak najważniejsze, obecna częstotliwość z jaką Polska pokazuje się na scenie międzynarodowej jest niezwykle krzepiąca. Już w październiku w Krakowie odbędzie się konferencja Front Row, w kuluarach mówi się o Sparkupie 2012, a Michał z kolei zapowiedział już następną edycję OGS – oby, mimo różnych plotek, była ona zorganizowana w Polsce. Niedawno ogłosiliśmy Front-Trends 2012. Działa fantastyczne AKAI, są GTUGi, DevMeetingi, pojawiają się eventy takie jak appspirina. Meet.js rośnie w siłę! Nie zatrzymujmy się, schowajmy do kieszeni uprzedzenia i działajmy!

To skomplikowany proces, mam tego pełną świadomość. Zanim Mozilla przyzna się do błędu, że powinna założyć hackspace w Warszawie minie jeszcze trochę czasu. Musimy zacząć lepiej zarabiać, więcej tworzyć i eksperymentować. Nie bać się ruszyć do przodu. Sam chciałbym zająć się głównie pisaniem, tworzeniem dem i organizowaniem różnych rzeczy, jednak nadal mam własne obowiązki, które nie pozwalają mi skupić się na promocji front-endu na 100%. Dzięki takim ludziom, jak organizatorzy konferencji wiem jednak, że nie jestem sam i wspólnie budujemy coś, co będzie (i często już jest!) podziwiane na zewnątrz…

Linki do relacji z onGameStart (via Ender):

Komentarze

1

w 100% zgadzam sie z autorem

sasklacz
2

Działa fantastyczne AKAI

Ah :)

Polska rośnie w siłę i dobrze.

3

Nie do końca webowo, acz pokrewnie, staram się o możliwość organizacji CreativeMornings Kraków (http://creativemornings.com). Jak się uda, to dam znać. :)

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>