Moja pierwsza strona internetowa w HTML5 i CSS3 – darmowa książka o HTML5 i CSS3

Kiedy zaczynałem pisać ten blog, jednym z moich postanowień było napisanie książki. Droga do celu była niezwykle kręta, jednak dziś mogę ogłosić wszem i wobec, że udało mi się zrealizować jedno z moich marzeń. Napisałem książkę dla początkujących o HTML5 i CSS3 o nazwie Moja pierwsza strona internetowa w HTML5 i CSS3!

shelf (1)

Jest to na razie darmowy e-book (w formacie HTML, PDF pojawi sie wrótce za skromną opłatą) o tym, jak zacząć swoją przygodę z HTML i CSS. Przedstawia filozofię pisania stron internetowych w sposób, który zawsze był mi bliski – czyli oparty na prostym języku oraz łopatologicznych analogiach i wyjaśnieniach. Jest to książka dla absolutnie początkujących, którzy chcą zacząć swoją przygodę z front-endem, ale nie wiedzą jak. Tłumaczę w niej czym są tagi HTML, jak działają selektory, co to są klasy w CSS, czy jak działa “float” w CSS. Wiele zagadnień nie zostało w niej omówionych, jednak nie to było jej celem – chciałem przedstawić podejście, jakiego powinno się używać w pisaniu stron internetowych. Nie byłem zadowolony z polskich pozycji na rynku. Każda książka to dokładny spis wszystkich funkcji i tagów, bez większej narracji. Chciałem to zmienić i stworzyć książkę, którą po prostu się czyta i przy okazji wykonuje ćwiczenia. Mam nadzieję, że to mi się udało.

Niniejszym chciałbym zaprosić Was do lektury Moja pierwsza strona internetowa w HTML5 i CSS3! Przy okazji stworzyłem grupę na Facebooku dla początkujących developerów, na którą każdego zapraszam!

Komentarze

1

W rozdziale szóstym, jest błąd zamiast tagu a jest aa

ja
2

pomysl o epub i mobi od razu, bo pdf na czytnikach słabo sie czyta

andrzej
3

Poprawione. Wezmę pod uwagę epub i mobi. :)

4

Linki do rozdzialow nie bardzo daja sie klikac na mobile android np. Opera, delphin, default browser. Trzeba przytrzymac i otworzyc w nowym oknie. Bo zwykle klikniecie nic nie daje… Formularz komentarza tez trochle lezy bo po kliknieciu w nick nie otwiera sie klawiatura. Ale ksiazka bardzo dobra :-)

qwqw
5

Ups cofam – juz jest ok. Linki do rozdzialow juz chodza

qwqw
6

Faktycznie, książkę bardzo dobrze się czyta i już ją zdążyłem polecić znajomej, która dotąd dość opornie podchodziła do HTML (może się przekona), lecz mam pewne wątpliwości co do niektórych (w sumie dwóch) fragmentów ;)

W rozdziale 4. piszesz o figure i jest tam przykład, w którym alt obrazka de facto jest zduplikowany przez tekst zawarty w figcaption. Sytuacja dość podobna do tej opisanej w sekcji 4.7.1.1.6 specyfikacji HTML5 – alt nie musi być w tym wypadku opisowy. Co więcej, w wypadku czytników ekranowych dostaniemy dwa razy praktycznie ten sam tekst. Raczej skłaniałbym się do zostawienia tutaj pustego alt i opisu w samym figcaption (co najwyżej połączenia ich za pomocą aria-labelledby). Nie ma sensu powielać tego samego.

W rozdziale 12. menu umieszczasz w aside (przy okazji: w tekście jest aside.sidebar a w przykładowym kodzie aside.site-menu, które nagle zmienia się w div ;)). Nie zgodzę się z tym (specyfikacja też nie bardzo się zgadza :D) – menu nie jest przecież treścią poboczną, bo… nie jest treścią tak naprawdę. Owszem, w aside można włożyć elementy nawigacyjne, ale raczej… poboczne, czyli tagi, archiwa i inne takie. Nie widzę natomiast większego sensu we wsadzaniu głównej nawigacji w ten element. W tym wypadku nie przynosi to żadnej korzyści semantycznej a generuje dodatkowe bajty w kodzie ;)

Niemniej czyta się to bardzo dobrze i jako wstęp do HTML5 jest odpowiednie. Na tyle, że aż podlinkowałem w swoim tutku o semantycznym blogu w HTML5 (nie, wcale nie jest to kryptoreklama ;)), bo po prostu świetnie dodaje kontekst.

7

Cześć, dzięki za uwagi, część z nich (rozdział 12) wdrożyłem, rzeczywiście, lepiej nie tworzyć dziwolągów tylko dlatego, by miało to większy sens dla początkującego.

8

Niby te wszystkie rzeczy znałem, ale nie wiedziałem dogłębnie na jakiej zasadzie działają. Teraz będę bardziej świadomie robił strony.

Dzięki wielki : )

gustav
9

Świetna pozycja! Dobra, konkretna i rzeczowa podstawa.
Gratuluję.

magda
10

Książka jest świetnym wstępem do HTML5 i CCS3, po przeczytaniu chce się zagłębiać w ten temat.
Bardzo fajny pomysł ze stworzeniem grupy dla początkujący na FB, ze spokojem można zadać nawet proste pytania.

Gratuluję i oby tak dalej!

Maciek
11

Porządny zbiór informacji zawarty w jednym miejscu. Dzięki wielkie za tę książkę. Po jej przeczytaniu urodziła się u mnie głód na poszerzenia swojej wiedzy na temat html5. Gratuluję.

12

Czytałem, pozycja bardzo ciekawa ale pewne rzeczy mógłbyś rozwinąć bardziej, ale na pewno sam wiesz najlepiej co by mogło być lepsze:)

13

W końcu jakaś fajna pozycja, która może mnie zmusi do przebudowania designu i polubienia css’a :D

14

fajny poradnik

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>