HTML futuro?

Fantazjowanie to fajny sposób na rozluźnienie, więc postanowiłem przez chwilę pomyśleć, co można by wprowadzić do języka (X)HTML, a co brzmi nowatorsko i – w mojej opinii – byłoby całkiem pomocne.

Wydaje mi się, że konstrukcja typu


<p><cite><strong>lalala</strong></cite></p>

mogłaby być zastąpiona równie dobrze tym:


<p:cite:strong>lalala</strong:cite:p>

Oczywiście kłóciłoby się to z ideą HTML’a jako zbiorem pojedynczych tagów, które semantycznie ułożone dają poszczególne efekty. Trudno też byłoby się dostać do określonych tagów za pomocą javascriptowych funkcji, np. document.getElementById(). Nie brnąc dalej, łatwo stwierdzić, że to kompletnie odmieniłoby język. Każde novum wprowadza zresztą rewolucję. Fantazjując jednak dalej…


<p#content:cite.cytat:strong>lalala</p:cite:strong>

W ten sposób otrzymalibyśmy paragraf o id=”content” oraz element <cite> o class=”cytat”. Składnia ta, śmiem twierdzić, byłaby o wiele bardziej CSS friendly dla koderów CSS i HTML. Pozwalałaby zaoszczędzić o wiele więcej czasu. Zakładając całkowitą semantyczność, nie byłoby miejsca na potworki typu style=”…”.

Coś takiego natomiast:


<4x:p#content:cite.cytat:strong>lalala</p:cite:strong>

dałoby 4 następujące akapity:


<p id="content"><cite class="cite"><strong>lalala</strong></cite></p>

Każdy może pomarzyć ;-) A może coś takiego już wymyślono?

Komentarze

1

składnia div:p kłóciłaby się z xmlns, ale pomysł p#content jest dla mnie super. Co do p.class to jaki byłby odpowiednik dla p class=”top left red bold” ? p.top.left.red.bold?

2

Mynthon: wychodzi na to, ze tak. Ale wiesz – to takie czyste teoretyzowanie, choc chcialbym cos takiego przetestowac :>

3

1) dodawanie zagnieżdżonych znaczników w sposób jaki podałeś jest dla mnie zupełnie niepraktyczny. Można by w ten sposób dojść do absurdu typu: „zawartosc”
2) a to już jest zupełnie bez sensu: „”

3) składnie i wydają się być ciekawe, coś jak skrótowe ${‚id’} w jQuery.

4

Dla mnie byłoby to szybsze stary, chociaż i teraz nie narzekam :-). Co, kto lubi.

5

[…] gdzie snułem frywolne wizje, jakby tutaj jeszcze usprawnić kodowanie HTML. Post nazwany został HTML futuro?, a koncepcje w nim zawarte, okazuje się, przypominają bardzo ideę Zen […]

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>