Jak (prawie) wynalazłem Zen Coding

Ostatnio przez przypadek dokopałem się do mojego wpisu sprzed trzech lat, gdzie snułem frywolne wizje, jakby tutaj jeszcze usprawnić kodowanie HTML. Post nazwany został HTML futuro?, a koncepcje w nim zawarte, okazuje się, przypominają bardzo ideę Zen Coding.

O co chodzi w Zen Coding? Popatrzcie na film instruktażowy. W skrócie jest to plugin, który pozwala w naszym edytorze napisać np. tak:

div#container>p.article

Po czym dostaniemy następujący kod:

<div id="container">
     <p class="article"></p>
</div>

Ja z kolei zaproponowałem coś takiego:

<div#container:p.article></p:div>

Niestety wyobraźni starczyło tylko na to, ale mogę być dumny, że byłem naprawdę blisko ;-). Przy okazji bardzo polecam koncept Zen Coding, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu!

Komentarze

1

E tam mnóstwo – dzisiaj HTML generuje się JavaScriptem, więc nic to nie zaoszczędza ;-)

2

Tak naprawdę, wszystko co się chce, zdolny programista uprości.. ale po co – nie lepiej klasycznie?
Fakty, zen-coding ma w sobie coś, ale jak dla mnie, nic nie zastąpi pisania tego ręcznie – a akurat front-end->html nie ma aż tak skomplikowanych projektów, aby czas grał aż taką rolę, że potrzebne byłyby skróty..

3

Nie zgadzam sie, strasznie to przyspiesza prace :)

4

Sama koncepcja była już wymyślona dużo wcześniej przez innego rosyjskiego programistę, Sergey Chikuyonok wniósł własny wkład i to spopularyzował.
Dla osób, które naprawdę dużo piszą w xHTML taki dodatek jest bardzo przydatny, tam gdzie można przyspieszyć pracę i oszczędzić nadgarstki trzeba to robić:)

manolo
5

Ciężko mi sobie wyobrazić życie bez hamla:
http://haml-lang.com/
Co prawda haml, działa tylko w Rubym, ale może w innych językach jest coś podobnego.
Wszystko co pozwala ci pisać mniej kodu, przyśpiesza pracę.

6

@tjeden: w HAML-u mozna pisac tez na JSNode

HAML to nie to samo co zen-coding. Zen-coding, to jak zapewnia jego autor narzedzie do przyspieszania pracy z edytorem tekstowym. W zen-coding mozesz dzieki filtrom generowac tez tego swojego HAML-a, ktory jest metajezykiem – to zasadnicza roznica.
Plugin do edytora (jest ich multum) VS metajezyk interpretowany przez serwer.

uGhost
7

Przyzwyczaić się do Zen Coding mi zajęło ok. 2 tygodni. Teraz nie wyobrażam sobie pisać inaczej. Łatwość w tworzeniu snippetów i dodatkowe filtry są po prostu nie zastąpione.

@tjeden zgadzam się w 100%, do tego generuje jeszcze przepiękny kod z właściwymi wcięciami, mmm… delicje ;)

Niestety mi się nie udało znaleźć jakiegoś zbioru dodatkowych snippetów. Może znacie jakieś strony, gdzie są dodatkowe snippety, tworzone przez użytkowników i udostępnianie?

8

nic nie zastąpi pisania tego ręcznie – a akurat front-end->html nie ma aż tak skomplikowanych projektów, aby czas grał aż taką rolę, że potrzebne byłyby skróty..

Belze, wybacz ale wydaje mi się, że nie miałeś do czynienia z HTMLem w w większych serwisach. O ile jeszcze HTML nie jest sam w sobie skomplikowany to po nie widzę sensu marnowania czasu na pisanie elementów, czy całych bloków kodu bez Zena, czy jakichkolwiek snippetów.

Osobiście korzystam z Zen Coding od kilku dobrych miesięcy i pisanie teraz kodu w edytorze, który nie ma na to rozszerzeń przyprawia mnie o złości. W TextMate mam zainstalowany bundle do Zen HTML i Zen CSS, a połączenie tego z LESS.js daje ogrom czasu zaoszczędzony na pisaniu kodu w wersji klasycznej.

9

Omg:D Zen Coding – szczyt lenistwa:D

Kamil
10

[…] a Ty myślisz o przyśpieszeniu swojej pracy, koniecznie zainteresuj się Emmetem, który jest podobny do Zen Coding. Chcesz wygenerować kod dla kilku elementów listy (li) przy pomocy jednej linijki? Nie ma […]

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>