Ferrante.pl

Gdyby ktoś zapytał mnie swego czasu, jak zacząć przygodę z programowaniem, a w szczególności z projektowaniem i wykonywaniem aplikacji www, poleciłbym tej osobie kupić opasłą książkę, praktykować i uczyć się na własnych błędach. Po pewnym czasie i masie konstruktywnych przemyśleń, zrozumiałem jednak, że nie tędy droga; nauka programowania nie musi być karą dla młodego adepta tej sztuki. Powinno to być natomiast miłym sposobem na spędzenie czasu, odkrywaniem coraz to nowych sztuczek i funkcjonalności. Tworzenie powinno być przyjemne i łatwe.

Obecnie, kiedy Internet ugina się pod stosami nikomu niepotrzebnej treści, trudno jest zacząć swoją przygodę w świecie aplikacji internetowych. Wartościowe materiały są niezwykle rozproszone, przeplatają się nieraz z nic nie wartym bełkotem. Zdarzają się też sumienne i profesjonalne artykuły, które jednak w bezpośredniej konfrontacji z początkującym stają się zupełnie niezrozumiałe i trudne w odbiorze poprzez nad wyraz fachowy język i terminologię.

Choć nie reprezentuję żadnego koncernu i nie stoi za mną fasada z zielonych banknotów, postanowiłem zmienić, jak na moje możliwości, stan rzeczy. Mój blog ma za zadanie w sposób przyjemny i pożyteczny zachęcić ludzi do języków programowania, a przede wszystkim nauczyć ich, w sposób często łopatologiczny, technik, które dotąd wydawały się niedostępne i enigmatyczne.

Nie gwarantuję, że wszyscy, każdy po kolei, wyniosą z moich publikacji aż tyle, by po kilkudziesięciu notkach stwierdzić, że jest się wartościową jednostką na rynku pracy i można uznawać się za specjalistę w danej dziedzinie. Nie każdy z nas urodził się po to, by zostać programistą i web-developerem. Tym bardziej moja skromna osoba nie jest Zbyszkiem Nowakiem polskiego Internetu. Zapewnić mogę jednak, że większość z fascynatów nowych technologii, którzy zainteresowani są pogłębianiem swojej wiedzy, na pewno wyciągnie z ferrante.pl pożyteczne doświadczenia.

Bacznie obserwowałem przez jakiś czas zapytania, jakie kierują początkujący na forach internetowych. Często spotykałem podobne opinie:

Ktoś napisał:

generalnie tego jest od groma w necie ale zawsze jak szukam jakiegos gowienka to ono okazuje sie jakims gigantycznym kombajnem, ktory trudno skonfigurowac, a ja chce przeciez zeby mi tylko pokazywalo i ukrywalo tekst, k*** ;)

Postanowiłem więc w pierwszej kolejności zebrać materiał do najcześciej występujących problemów. Będzie, mam nadzieję, ciekawie i przyjemnie. Zaczniemy od wprowadzeń do świata PHP i Javascript. Kolejne odcinki kursów dotyczących tych języków będą poparte praktycznymi przykładami. Stworzymy razem edytor WYSIWYG, dynamiczne galerie zdjęć, pływające elementy czy walidację formularzy. Z drugiej strony będą systemy newsów, tabele piłkarskie, liczniki, systemy ankiet. Nieobce Czytelnikom powinny być też efekty, jakie można uzyskać przy pomocy AJAXu.

Wyniki naszej blogowej zabawy w tworzenie skryptów, umieszczane będą do działu vademecum.

vademecum [wym. wademekum]
książka zawierająca podstawowe wiadomości z jakiejś dziedziny

sjp.pwn.pl

W ten oto sposób powstanie użyteczna lista skryptów i rozwiązań, która, w założeniach, będzie pomagać Czytelnikom w rozwiązywaniu swoich problemów. Oczywiście wszelki kod udostępniany będzie na licencji Creative Commons, czyli, w skrócie, za darmo.

Dla wszystkich innych, którym o wiele bardziej bliższa jest tematyka krągłości Joanny Krupy, wskaźnika emigracji do Wielkiej Brytanii czy też filmów o surykatkach, ferrante.pl zaoferuje co jakiś czas, oryginalne, miejmy nadzieje, przemyślenia na temat spraw dotykających nas codziennie.

Będzie też odrobinę literacko. Jako że świat do odważnych należy, postanowiłem spróbować swoich sił w prozie. Mam (przynajmniej tak twierdzę, a to już zobowiązuje) dość ciekawy pomysł na książkę o tematyce współczesnej. Myślę tutaj o problemie egzystencji w świecie zabijającym indywidualność, w świecie mocno zindustrializowanym. Będzie patetycznie, z motywami korespondującymi z american dream. Na razie jednak dość surowy opis, bo wizja jest nieustannie kształtowana.

Czas zaczynać!

Komentarze

1

No dajesz zią, dajesz! Początki ciekawe. :)

mads
2

dodaję do delicji.

dariusz
3

Wytrwalosci zycze, opiekunie.

4

Powodzenia, Opiekunie.

5

no cóż. wytrwałości i wiernego grona czytelników:)

eff
6

„mile sa poczatki blogowania”, powodzenia w pisaniu ;>

Kr
7

Szczytna i słuszna idea! Życzę powodzenia i z przyjemnością będę czytał :-)

8

Porządny kurs JavaScript`u…

Wreszcie w polskiej sieci znalazłem jakiś normalny tutek do porządnego, nowoczesnego JS: Praktyczne wprowadzenie do JavaScript. Damianowi Wielgosikowi gratuluję ;)

9

[…] zaczęło się tak: (jak to napisałem w pierwszej notce na tym blogu): W Ferrante.pl: […]

10

Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>