Narodowy spis front-endowców – podsumowanie!

Najwyższy czas podsumować nasz mały (zwany też narodowym) spis front-endowców. Po blisko dwóch miesiącach zbierania odpowiedzi ankietę wypełniły 162 osoby. Z całą stanowczością stwierdzam, że przedsięwzięcie to okazało się bardzo trafne – dało mi nie tylko potrzebną wiedzę o Czytelnikach tego bloga, ale także bardzo ciekawe wyniki rzutujące na całą polską branżę jako taką.

Płeć

1

W gronie respondentów znalazła się tylko jedna kobieta. To dość interesujące, ponieważ spodziewałem się, mimo wszystko, nieco większej liczby reprezentantek płci pięknej – serwisy społecznościowe typu GoldenLine, według moich obserwacji, posiadają dość obszerną bazę kobiet, które pracują we front-endzie. Cóż, sfeminizowanym targetu mojego bloga bym nie nazwał.

Wiek

2

Ku mojej uciesze, ponad 80% badanych to osoby dorosłe (szczególnie mocno rzutuje to na wiarygodność pozostałych odpowiedzi, na przykład o zarobkach czy stosunku do wykształcenia wyższego). Co tu dużo mówić, jestem zadowolony. Jak widać jest tylko jedno miejsce dla idoli młodzieży w blogosferze technicznej.

Wykształcenie

3

Mała przewaga średniego nad wyższym. Bez większej historii, aczkolwiek dalej spróbujemy porównać jego przełożenie na zarobki i ogólny pogląd na temat posiadania wyższego wykształcenia.

Czy według Ciebie studia są przydatne?

4

Większość z Was jest zdania, że tak. I słusznie (być może niedługo będzie o tym jakiś artykuł). Z drugiej strony, znalazło się 11,11% badanych, którzy studia rzucili. Ciekawe ile teraz zarabiają – sprawdzimy niżej.

Pracujesz na etacie?

5

Prawie fifty-fifty. Na tak dobry wynik dla nie zapracowali uczniowie, aczkolwiek nie można pominąć freelancerów z wyboru.

Twój roczny dochód brutto:

6

Kontrowersyjne pytanie, bo kto niby lubi dzielić się informacjami o swoich zarobkach? Dlatego też nie było wymogu podania odpowiedzi. Niemniej większość z Was zaznaczyła którąś z opcji. Biorąc pod uwagę 77% odpowiedzi, zarabiamy dość mało, przynajmniej w porównaniu ze stawkami zagranicznymi i średnimi płacami w IT w Polsce. Z drugiej strony, rola front-endu w wielu firmach jest marginalizowana, co przekłada się na stosunkowo niskie zarobki. Temat rzeka, z pewnością wart dłuższego artykułu (choć nie bronię dyskusji w komentarzach).

W jak dużej firmie pracujesz?

7

Pracujemy w małych i średnich firmach. Część z Was to one-man-army.

Lata doświadczenia zawodowego:

8

Większość z Was dysponuje doświadczeniem nie przekraczającym trzech lat, co jest znakiem dla mnie, że warto pisać o sprawach, które mogą wydawać się oczywiste, aczkolwiek, czego dowodzą wyniki, nie każdy mógł się z nimi spotkać.

Jesteś zadowolony ze swojej pracy?

9

Mimo że nie zarabiamy kroci, jesteśmy zadowoleni. I chyba o to w tym wszystkim chodzi, prawda? Muszę też przyznać, że spodziewałem się nieco większej reprezentacji malkontentów – jak widać polscy front-endowcy potrafią wyzbyć się jednej z najgorszych cech narodowych – ciągłego narzekania.

Czy Twoja praca pomaga Ci się rozwijać?

10

Cóż, nieszczęśliwej dziewiętnastce radzę pomyśleć nad zmianami.

Co zmieniłbyś w swojej pracy?

Większość z nas jest zadowolona ze swojej pracy, jednak równolegle chcielibyśmy coś zmienić – lista jest dość pokaźna:

11

Pracowałeś kiedykolwiek jako freelancer?

12

Większość z nas miała do czynienia z frilansem. W sumie to niedziwne – prace front-endowe są, w większości, wręcz stworzone do freelance’u – to potnij, to złóż, machnij jakieś CSSy na poniedziałek – życie.

Uczestniczysz w zagranicznych konferencjach poświęconych front-endowi?

13

77,77% nie uczestniczy w zagranicznych konferencjach. A szkoda. Mogę tylko powiedzieć, że firmy inwestujące w zagraniczne konferencje i szkolenia podejmują bardzo dobrą decyzję. Warto zastanowić się nad problemem, tym bardziej, że niektóre konferencje okazują się dość tanie, a wiedza, którą się z nich wynosi jest z reguły bardzo wartościowa.

Uczestniczysz w lokalnych spotkaniach branżowych typu Bootstrap, Aula, Barcamp itd.?

14

Cóż, nie ma wśród moich Czytelników wielu miłośników tego typu zabaw. Jeszcze niedawno i ja należałem do tej grupy – poczytajcie wpis o Bootstrapie, warto przyjrzeć się takim spotkaniom i skonfrontować poglądy z rzeczywistością.

Masz swój startup, dzięki któremu zarobisz miliony?

15

Wynik mówi jedno – nie ma sensu pisać o startupach na ferrante.pl, choć miałem takie plany (głównie by sobie ponarzekać). No nic, przekonaliście mnie do wpisów o gołych babach.

Jak oceniłbyś swoją wiedzę i umiejętności branżowe?

16

Jedna z najciekawszych tabelek. Daje do zrozumienia, że wchodzi się tutaj po informacje o JavaScript. I bardzo dobrze. Jednocześnie płynie z niej wniosek, by nie pisać o HTML i CSS2 – racja, to dość oklepane tematy, tym bardziej, że znacie się na nich doskonale, jak widać. Moją niszą będzie więc twórczość na temat CSS3 i HTML5. Co zaskakuje, wielu z badanych zna bardzo dobrze tajniki programowania obiektowego. Nie jestem co do tego taki pewien – z doświadczenia wiem, że jest z tym dość krucho. No nic, pozostaje Wam uwierzyć na słowo, choć ten temat będzie jednym z bardziej wiodących w przyszłości. Użyteczność, dostępność i typografia wypadły dość blado – szczerze powiedziawszy nie wiem, jak ustosunkować się do tych wyników – można znać i można znać ze słyszenia. Wygląda na to, że przydałoby się więcej artykułów, choć uwierzcie mi – nie lubię o tym pisać.

Jakie frameworki JS znasz i umiesz w nich kodować

17

I tak ma być, chociaż pamiętajmy, że znajomość tylko jednego frameworka to w dzisiejszych czasach za mało.

Używasz frameworków CSS?

18

Pozdrowienia dla naszej czternastki!

Jakich narzędzi webdeveloperskich używasz? (np. Firebug itd.)

Długa lista – powiększenie wskazane:

19

Firebug zdominował stawkę, aczkolwiek wypada się przyjrzeć, czego używają koledzy – być może znajdzie się jakaś perełka.

Kodowałeś kiedyś back-end?

20

77,77% kodowało back-end. Z jednej strony to dobrze – nie zwalamy, jakby co, na brak doświadczenia w prawdziwym programowaniu, z drugiej – tylko 22,22% to hardkorzy, jak zwykło się mówić ostatnio w okolicach pierwszego piętra.

Stosunek wykształcenia do zarobków

wyksztalcenie_vs_zarobki_pd

wyksztalcenie_vs_zarobki_sr

wyksztalcenie_vs_zarobki_wy

Cóż, nie znajdziecie tutaj żadnej sensacji – wraz ze wzrostem wykształcenia rosną nasze zarobki. Co również ciekawe – rzuceniem studiów cieszą się osoby zaradne, na co wskazują relatywnie duże zarobki:

rzucilemstudia_vs_zarobki

Zarobki na etacie

etat_vs_zarobki

Cóż, co etat to etat! Zarabiacie tutaj najwięcej. Co innego freelancerzy:

Zarobki na frilansie

freelance_vs_zarobki

Trochę gorzej, czyż nie? Z drugiej strony freelance robią dość młodzi ludzie:

wiek_freelance

Z kolei zobaczmy, jak to wygląda u bardziej doświadczonych kolegów:

exp_freelance_zarobki

Nieźle, prawda?

Magistrzy i inżynierowie o studiach:

wyksztalcenie_vs_edukacja

Ci, którzy poczuli na własnej skórze, czym są studia wyższe, są podzieleni. To jeden z tematów, na które będzie tyle opinii, co studentów.

Zarobki vs. umiejętności i doświadczenie

Na koniec wypada zobaczyć, jakie umiejętności posiadają ci, którzy zarabiają najwięcej:

zarobki_vs_wiedza

Podsumowanie podsumowania

Jeszcze raz chcę podkreślić, że jestem bardzo zadowolony z przeprowadzonej ankiety. Również serwis Ankietka.pl zasługuje na słowa pochwały – wszystko przebiegło bez zakłóceń. Celowo nie analizowałem wyników, dotyczących mojej osoby i tego bloga – chciałbym jednak podziękować za to, że tak wylewnie dzieliliście się swoimi uwagami – na pewno wszystkie je przeczytam i wyciągnę stosowne wnioski.

Obiecałem też, że wyniki zostaną udostępnione do Waszego wglądu. Znajdziecie je tutaj.

Komentarze

1

[…] wrzucił link na Flakera przez stronę www przed chwilą ferrante.pl/…rodowy-spis-front-endowco… Fajne. wykup reklamę […]

2

nie wiem czy to dobrze, ale jestem blisko średniej, hehe.
ja to bym się chętnie dowiedział w jakiej firmie ile się zarabia z podziałem na lata doświadczenia. to by dopiero była pożyteczna informacja dla czytelników tego bloga :)

pio
3

Z mojego doswiadczenia z front-endem u mnie w firmie to akurat doswiadczenie w sensie lat niewiele mowi. Bo znam ludzi, co zajmuja sie frontem pare lat, a jeszcze sie masy rzeczy nie nauczyli. Z kolei sa goscie-wymiatacze, dostal specke CSSa, Firebuga do reki i wyczynia cuda. Komu wiecej placa?

4

Yay! To jak już wiesz o czym pisaaać…

To zabieraj się do roboty ;P

5

Tych filtrow troche jest, wybralem – moim zdaniem – najbardziej interesujace. Byc moze zapdejtuje to w przyszlosci, jednak nie mam na to teraz zbytnio czasu. Przydalby sie jakis widget na Ankietce do osadzania wynikow.

@anoriell aka 0,61% – postaram sie, ale poczucie dobrze spelnionego obowiazku wymieszane z lenistwem i wpadajacymi od czasu do czasu innymi, waznymi sprawami powoduja rozne komplikacje ;-).

6

Mozna by zrobic anonimowa ankiete zebywpisac nazwe firmy i ile sie tam placa :) bez podawania nickow itp :) wtedy ludzie moze chetniej by podali gdzie ile sie zarabia, sam chetnie wpisze a pracuje w jednej z najbardziej znanych w polsce.

Toni
7

[…] jesteśmy zwykłymi leszczami i chcielibyśmy pochwalić się kolegom (lub koleżankom, choć te rzadko programują ;-)), że potrafimy zrobić coś takiego w jednej linijce. Jako że JavaScript umożliwia wielokrotne […]

8

[…] temu stworzyłem tzw. Narodowy spis front-endowców, czyli ankietę, zbierającą wiadomości na temat rynku front-endowców w Polsce. Ankieta […]

Dodaj komentarz

Dozwolone tagi: <blockquote>, <code>, <strong>